2016.09.02

Szerző: WEBBeteg – Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus szakorvos

A kifejezés egy olyan reumatológiai betegségcsoportot jelöl, melybe több hasonló tünetekkel, laboratóriumi és genetikai eltérésekkel járó betegség tartozik.

A latin kifejezés magyarra lefordítva önmagában is kifejezi a betegségek fő jellemzőit; „szeronegatív”, mert a vérben nem mutatható ki olyan ellenanyag, mely megtámadva a saját szervezet bizonyos sejtjeit vagy szöveteit károsodást okozna.

Ilyen ellenanyag vagy autoantitest pl. a rheumatoid faktor (RF), mely sokízületi gyulladásban (rheumatoid arthritis vagy RA) szinte mindig jelen van a betegek vérében, ugyanakkor az alább felsorolt betegségekre nem jellemző.  A „spondylarthritis” pedig ízületi gyulladást jelent, mely jellegzetesen a gerinc kisízületeinél, a csigolyák közötti porcot, illetve szalagrendszert érinti.

SNSA csoportba tartozó kórképek: Spondylitis ankylopoetica (SPA) vagy Bechterew kór, Arthritis psoriatica (APs), vagy pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás Reaktív arhritisek (ReA) vagy fertőzés után jelentkező ízületi gyulladás, Gyulladásos bélbetegségekhez társuló ízületi gyulladás

Nem differenciált spondylarthritisek (egyik fenti csoportba sem sorolható)

SNSA okai: A betegségek kialakulásának oka nem ismert, részben öröklött hajlam, részben környezeti provokáló tényezők, leggyakrabban fertőzések feltételezhetők. A felsorolt kórképek közös tulajdonsága, hogy családi halmozódást mutatnak, azaz elsőfokú rokonok körében gyakoribb. Ennek az az oka, hogy e betegek esetében nagyon gyakori (kb. 80%) a HLA-B27 pozitivitás, mely egy genetikai fogékonyságot jelez. Általában fiatal férfiak betegsége, nők sokkal ritkábban szenvednek SNSA-ban.

SNSA tünetei: A gerinc kisízületeinek gyulladása általában hajnalban, hosszabb pihenést követően jelentkező derékfájdalommal, merevséggel jelentkezik, mely bejáratódást követően mozgásra enyhül. Ez különbözteti meg az inkább idősebb korban jelentkező kopásos ízületi fájdalomtól, ahol a derékfájdalmat a mozgás provokálja, és sokkal inkább napközben jelentkezik. Gyakran jelen van sacroileitis is, mely a medencecsont és a keresztcsont közötti ízület gyulladása. A fentiek mellett egyéb közös tünetek is jelentkezhetnek mind az 5 betegségcsoportban. Az ízületeket illetően aszimmetrikusan, inkább az alsó végtagokon megjelenő ízületi gyulladás, fájdalom és duzzanat jellemző, mely általában csak egy, de maximum 5 ízületet érint. Gyakoriak a szemészeti eltérések; a szem elülső részének, a szivárványhártyának vagy a sugártestnek a gyulladása.  Ez szúró fájdalommal, szemvörösséggel, fénykerüléssel jár. Hasmenéssel, véres-nyákos székürítéssel jelentkező gyulladásos bélbetegség szintén mindegyik formában előfordulhat.

Bechterew-kór

Leggyakrabban 16-45 éves férfiak betegsége, családi öröklődés megfigyelhető. Sacroileitis minden esetben jelen van, emellett a csigolyák közötti ízületek, porc és szalagok gyulladása, majd fokozatos elmeszesedése figyelhető meg. Így itt különösen jellemző a gyulladásos derékfájdalom, majd a szalagrendszer meszesedése révén a nyaki és ágyéki gerincoszlop elmerevedése figyelhető meg. Előrehaladott betegségben a betegek hajlott testtartása tapasztalható, mely a mindennapi tevékenységeikben is jelentősen korlátozza őket. A klinikai tüneteken túl röntgen vagy MRI vizsgálatokkal mutatható ki a gyulladás és a meszesedés. A rendszeres gyógytorna, a gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés segít a romlást megállítani. (…) (a cikk a forrásoldalon folytatódik)

Forrás: WEBBeteg

Orvos szerzőnk: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus

Legutóbb frissült: 2016.09.02

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/mozgasszervi_betegseg/12118/snsa

előző oldalra vissza